Kategorie blog
Artykuły
Bezpłatna dostawa

Bezpłatna dostawa od 299,00 zł brutto

 

Bezpieczne zakupy
  • sklep z certyfikatem SSL
  • szyfrowane dane i transakcje
  • szybkie i bezpieczne płatności
  • różne i wygodne formy dostaw
  • zawsze ubezpieczone przesyłki
  • czternaście dni na zwrot towaru
Przewody hamulcowe miedziane - czy to jest legalne?
Przewody hamulcowe miedziane - czy to jest legalne?

Wielokrotnie otrzymujemy pytania dotyczące przewodów hamulcowych miedzianych w kontekście obowiązujących przepisów i legalności ich montażu.

W celu rozwiania wątpliwości w zakresie stosowania przewodów miedzianych zamiast np. przewodów hamulcowych stalowych, zachęcamy do zapoznania się z artykułem firmy WP - polskiego producenta przewodów hamulcowych miedzianych, miedziano-niklowych i stalowych.

W artykule poruszono między innymi kwestię tego, jak ważne są same parametry przewodu hamulcowego i rurek miedzianych służących do ich produkcji, ponieważ na rynku często spotykane są gotowe przewody hamulcowe wykonane ze zwykłych rurek technicznych, które zgodnie z przeznaczeniem powinny być stosowane tylko i wyłącznie w naszych lodówkach...

Autor: Damian Sołtysiak, Specjalista ds. Sprzedaży Przedsiębiorstwa „WP”, tytuł: „Grubość ścianki ma znaczenie”, czyli fakty i mity o przewodach miedzianych w układzie hamulcowym, źródło: http://09mm.pwpnet.pl/

[...]

"Każdy sztywny przewód hamulcowy jest taki sam, różni się tylko producent – FAŁSZ

W przeciwieństwie do innych elementów układu hamulcowego (np. tarczy czy klocków hamulcowych) przewody hamulcowe nie podlegają homologacji. Dlatego też przy zakupie tych elementów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich producenta. Kupno przewodów z niewiadomego źródła lub od nieznanego producenta może zakończyć się nabyciem towaru, który nie spełnia zalecanych norm, a co za tym idzie, wpłynąć negatywnie na nasze bezpieczeństwo.

W układzie hamulcowym mogą być stosowane tylko przewody stalowe – FAŁSZ

Miedziane przewody hamulcowe są pełnoprawnym zamiennikiem przewodów stalowych i nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je we wszystkich układach hamulcowych.

Pomimo braku wymogu homologacji istnieją dokumenty, które regulują kwestię właściwości przewodów hamulcowych i norm je obowiązujących. Jednym z takich dokumentów jest polska norma PN-EN 12449. „Przewody i rurki miedziane Przedsiębiorstwa WP posiadają wszystkie właściwości mechaniczne, o których mowa w tej normie. Istotnymi parametrami są wytrzymałość na rozciąganie oraz granica plastyczności.” – mówi Witold Pniewski, Dyrektor Przedsiębiorstwa „WP”. Kolejna norma (PN-ISO 4038) reguluje także wymiary spęczeń oraz podaje specyfikację elementów łącznych takich jak złączki. Uściślenie wytycznych znajdziemy w ostatniej polskiej normie branżowej BN-90 3617-09, która dodatkowo określa, że zamiennikiem stali niskowęglowej może być miedź lub rura ze stopu miedzi i niklu (tzw. miedzionikiel) o określonych parametrach.

Grubość ścianki w miedzianym przewodzie hamulcowym nie wpływa na wytrzymałość – FAŁSZ

Przewody hamulcowe, aby zachować odpowiednie parametry przy pracy pod ciśnieniem, powinny wytrzymać ciśnienie przekraczające 1000 bar. Na uzyskanie takiej wytrzymałości wpływa odpowiedni proces oczyszczania i wyżarzania rur. Rurki muszą mieć odpowiednią strukturę wewnętrzną i przekrój w obwodzie niezmienny na całej długości, a także mieć określone wymiary. Łatwym do zweryfikowania, czy dany przewód spełnia obowiązujące normy, jest parametr grubości ścianki. Przy średnicy zewnętrznej 4,75 mm (standardowy wymiar przewodu hamulcowego) grubość ścianki przewodu miedzianego powinna wynosić 0,90 mm. Przy takich parametrach i odpowiednio przygotowanym materiale przewód hamulcowy wytrzymuje zadane obciążenia.

Zmniejszenie grubości ścianki nawet o 0,10 mm, czyli do grubości 0,80 mm, powoduje, że wytrzymałość spada nawet o 200 – 250 bar. Warto to zapamiętać, gdyż na rynku oferowane są przewody hamulcowe właśnie o cieńszej ściance. Niektórzy producenci, chcąc zmniejszyć cenę swoich produktów, decydują się na takie rozwiązanie, oszczędzając na materiale. Nieświadomy klient, który kupił takie przewody (prawie 25% mniej wytrzymałe), może mieć z tego powodu problemy z układem hamulcowym, w szczególności jeśli posiada ABS czy ESP, gdzie owa wytrzymałość ma bardzo duże znaczenie.

Warto dodać, że rurki miedziane o średnicy zewnętrznej 4,80 mm i grubości ścianki 0,80 mm są stosowane w układach chłodniczych, gdzie obowiązuje na nie norma EN 12735-1. Producenci nie powołują się na tę normę ze względu na to, że rura ta oraz przewody z niej wykonane mogą być stosowane jedynie w układach chłodniczych, a nie hamulcowych."

[...]

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem filmowym firmy WP, na którym pokazano, dlaczego rurki hamulcowe wytwarzane przez WP są bezpieczne i jak bardzo przewyższają jakością oraz wytrzymałością inne dostępne na rynku tego typu produkty:

Pełna treść artykułu: „Grubość ścianki ma znaczenie”, czyli fakty i mity o przewodach miedzianych w układzie hamulcowym.

Aktualne ceny i dostępność rurek hamulcowych: RURKI HAMULCOWE W ZWOJACH

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl