Kategorie blog
Artykuły
Bezpłatna dostawa

Bezpłatna dostawa od 299,00 zł brutto

 

Bezpieczne zakupy
  • sklep z certyfikatem SSL
  • szyfrowane dane i transakcje
  • szybkie i bezpieczne płatności
  • różne i wygodne formy dostaw
  • zawsze ubezpieczone przesyłki
  • czternaście dni na zwrot towaru
Przewody hamulcowe miedziane czy stalowe?
Przewody hamulcowe miedziane czy stalowe?

Pojazdy wyposażone są fabrycznie w przewody hamulcowe wykonane z rurek stalowych. W przypadku remontu układu hamulcowego, można jednak skorzystać z rozwiązań alternatywnych w zakresie doboru materiału z przeznaczeniem na nowe przewody.

Popularne i najczęściej spotykane są miedziane rurki hamulcowe, które ze względu na właściwości ogólne stanowią kompromis pomiędzy trwałością na przestrzeni lat, a ceną. Ich zachowanie w czasie należy jednak rozpatrywać również w odniesieniu do przewodów stalowych i miedziano-niklowych, ponieważ dopiero analizując te trzy rodzaje materiałów, będzie można zadecydować czy jedne są lepsze od drugich i w jaki sposób, a to wszystko w zależności od przeznaczenia, planowanych wydatków lub zakresu przeprowadzanych prac naprawczych układu hamulcowego.

Przewody hamulcowe stalowe stanowią najtańsze rozwiązanie. Pokryte są powłoką PVF zabezpieczającą przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych (np. uderzające w przewody kamienie), ale z uwagi na strukturę materiału są najtrudniejsze w profilowaniu. Stal jest po prostu twarda, więc montaż takich przewodów odbywa się tylko z użyciem specjalistycznych narzędzi do gięcia rurek.

Przewody hamulcowe miedziane są droższe od przewodów stalowych, ale zdecydowanie łatwiejsze do ułożenia. W niektórych przypadkach rurki miedziane można profilować nawet w dłoniach bez ryzyka ich uszkodzenia. Jeśli jednak brak nam wprawy lub pewności, zawsze lepiej użyć giętarki.

Przewody miedziane są przystępne cenowo, łatwe do profilowania i co najważniejsze - nie sprawiają trudności podczas przygotowywania spęczeń. Do rur miedzianych można bowiem użyć nawet taniego, niskiej jakości przyrządu z hipermarketu, który jednak w przypadku rurek stalowych w zdecydowanej większości przypadków nie zda egzaminu.

Najdroższe, ale też najbardziej trwałe, są przewody hamulcowe miedziano-niklowe. Dodatek niklu sprawia, że nie ulegają utlenianiu jak miedź i nie korodują jak stal. Ich obróbka porównywalna do rurek miedzianych zdecydowanie ułatwia profilowanie i prawidłowy montaż przewodów.

Bez względu jednak na rodzaj użytego materiału wszystkie rurki WP znajdujące się w ofercie sklepu w związku wysoką jakością samego produktu są bardzo trwałe. Ewentualne minusy i plusy rozpatrywać należy więc w okresach czasowych kilku lub kilkunastoletnich oraz w zależności od sposobu użytkowania pojazdu. Wszystko zależy bowiem od tego jak jeździmy, po jakich drogach i do jakich celów nasz pojazd jest wykorzystywany.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym firmy WP w którym pokazano, dlaczego rurki hamulcowe produkowane przez WP są bezpieczne i jak bardzo przewyższają jakością oraz wytrzymałością inne dostępne na rynku tego typu produkty:

Ceny rurek hamulcowych i dostępność: RURKI HAMULCOWE W ZWOJACH

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl